Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Hafif Yağmurlu

Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun

23.11.2019
A+
A-

Tüm muallim ve muallimelerimizin gününü kutluyor; yarınlarımızın aydın ve huzurlu olmasını temenni ediyoruz.

Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun

Çocuklar; temiz yürekler, beyaz sayfalar ve bize emanetler. Çocuğun mizacı, düşünce yapısı, tutum ve davranışları çocuklukta şekillenmektedir. Onların merak ve öğrenme isteği çocukluk döneminde zirvelerdedir. Çocuklara yaklaşımımız onların sorularına usanmadan güzel bir üslupla cevaplamaya çalışmamız oldukça önemlidir. Onların sorularını duyumsamazlık hastalığına kapılmamalıyız. Çocuklar terbiye ederken, rencide etmemeliyiz. Unutmayalım ki; eğer çocuklarımıza verdiğimiz bilgiler kadar manen ve ruhen de doyuramazsak; edepten hayâdan yoksun sadece isteyen ben merkezli varlıklara dönüşeceklerdir.

Milletlerin kurtuluşu, yükselmesi muallimlerle olur. Tarihimize, atalarımıza baktığımızda; Fatih’i, Yavuz’u, Kanuni’yi yetiştiren onlara harika bir manevi olgunluk ve üstün bilgiler veren muallimlerdir. Dünyayı dize getiren bu hükümdarlar muallimlere büyük saygı göstermiş ve hürmet etmişlerdir. Âlimim atının ayağından sıçrayan çamurun bile şeref olduğunu kabul etmişler ve muallimlerine itaat etmişlerdir. Bizim tarihimiz, muallimlerin saygı ve değer gördüğü, yükseltildiği devirlerde medeniyet ve ahlakın da zirvelerine tırmanmıştır. Her şeyden evvel muallim, hayatımızın sahibi değil sanatkârıdır. 

Muallim bir masa başı memuru değildir. Bir ruh doktorudur, ruh sanatkârıdır. Muallim merhamet aşıcısı, sevgi üstadıdır. Sevmek, merhamet etmek, saygı göstermek, emanete ihanet etmemek, yaratılanı Yaratandan ötürü sevmek hasletleri muallimlerin verdiği en önemli eğitim örnekleridir.

Muallimleri bu karakteriyle tanımayıp onun millet ruhunun yapıcısı olduğuna inanmayan bir zihniyet muallimi basit bir memur kadrosu haline koyar kültür ağacını kökünden baltalar. 

Bu duygu ve düşünceler ile tüm muallimlerimizin gününü kutluyor; yarınlarımızın aydın ve huzurlu olmasını temenni ediyoruz.

MAARiF-SEN
Yönetim Kurulu

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.