Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Hafif Yağmurlu

Din Öğretiminde Anlam Çözümleme Tablolarının Kullanımı

27.12.2018
A+
A-

Öğrencilerimizin en çok sevdiği etkinlik türlerinden biri de Anlam Çözümleme Tabloları (A.Ç.T.) dır. Özellikle kağıt etkinlik türünde yaygın olarak kullanılır.

Din Öğretiminde Anlam Çözümleme Tablolarının Kullanımı

Öğrencilerimizin en çok sevdiği etkinlik türlerinden biri de Anlam Çözümleme Tabloları (A.Ç.T.) dır. Özellikle kağıt etkinlik türünde yaygın olarak kullanılan A.Ç.T, müfredat kazanımlarında yer alan kavramların tanımlayıcı ve ayırt edici özelliklerinin öğrenilmesinde, eğitimcilerimiz tarafından 2 boyutlu bir çizimle sınıf ortamında etkili bir biçimde kullanılır. Öğrencilerimizin aktif olarak katılım sağladığı bu 2 boyutlu etkinlik aktivitesinde, öğrenciler ders konuları işlenirken öğretmeni tarafından tanımı yapılan kavramları tablolarla belirtilen ipuçları ile özdeşleştirerek kolaylıkla sonuca ulaşırlar. A.Ç.T ile ilgili kavramların ilişkili olduğu sözcüklerle bağlantıları öğrenciler tarafından daha da pekiştirilerek kalıcı bir öğrenme hedeflenmektedir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (dersleri diyorum çünkü Temel Dini Bilgiler ve Hz. Muhammed’in Hayatı gibi dersler de Din Dersleri kapsamında da değerlendirilmektedir.) bilgiye dönük konu ve kazanımların içinde sıklıkla kullanılabilecek bir etkinlik olduğunu söylemekte fayda var.

Yazımızın bu giriş ve bilgilendirme bölümünden hemen sonra aslında sadece DKAB ve Meslek Dersleri için değil bilgiye dayalı dersler de de kavramların öğrenilmesinin gerekli olduğu yerlerde kullanılabilecek türde bir örneği sizlerle paylaşalım böylece Anlam Çözümleme Tabloları’nın da nasıl bir etkinlik olduğunu bir örnekle daha iyi izah etmiş olacağız.

Anlam Çözümle Tabloları ile ilgili detaylı bilgilere, faydaları ve dezavantajları hususunda sizlere Yrd.Doç.Dr. Adem Güneş hocamız tarafından kaleme alınan, “Din Öğretimi Materyalleri” adlı eser aracılığıyla ulaşabileceğinizi ve bu kitabı mutlaka kütüphanenizde bulundurmanızı önererek örnek iki çalışmayı paylaşıyorum.

Temel Dini Bilgiler Dersi’nde Namaz ve İbadetlerin dini hükümleri ile ilgili bir A.Ç.T örneği aşağıda Excell tablosunda hazırlanmıştır. Burada verilen örnekte ibadetler örnek olarak verildiği için eğitimcilerimiz tarafından bu liste daha da artırılabilir ya da dini hükümler kısmına haram helal şeklinde de eklemeler yapılabilir.

DİN ÖĞRETİMİNDE A.Ç.T ÖRNEK – 1

Anlam Çözümleme Tabloları

DİN ÖĞRETİMİNDE A.Ç.T ÖRNEK – 2

Anlam Çözümleme Tabloları

maarifim banner
Maarifim
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.